Historia szkoły

Dnia 1 września 1945r. mimo ciężkich warunków, założona została czteroletnia Szkoła Podstawowa w Pęzinie. Pierwsza nauczycielka pani Zofia Pakies w ciągu dnia uczyła 67 dzieci z pięciu miejscowości, wieczorem zaś dorosłych, którzy nie ukończyli edukacji ze względu na wojnę. W następnym roku było już 6 klas, a uczniowie klasy VII dojeżdżali do Stargardu. Przez lata funkcjonowania szkoły zmieniali się jej dyrektorzy. Kolejno byli nimi: Stanisław Leser, Karolina Sass, Zygmunt Borowski, Henryk Poślednik.

W ramach hasła: "Tysiąc szkół na 1000-lecie" w roku 1962 oddano do użytku nowy budynek szkoły. W roku szkolnym 1966/67 utworzono dodatkowo Szkołę Przysposobienia Rolniczego, która istniała do 1971r. W tymże roku obowiązki dyrektora szkoły obejmuje Krystyna Goławska, która z przerwami zajmuje to stanowisko do 2000 r. Przez te lata byli też inni dyrektorzy tj. Czesław Kozieł, Jerzy Rybicki, Waldemar Sienkiewicz.

Od 1 września 2000 dyrektorem szkoły jest Dariusz Ananicz.

Od 1997 ze względu na wzrastającą liczbę uczniów, zaczyna się rozbudowa szkoły.

1 września 1999r.w Naszej szkole odbyła się Gminna Inauguracja Roku Szkolnego.

To szczególny dzień dla uczniów  i pracowników, gdyż oddana została do użytku rozbudowana i zmodernizowana szkoła, która stała się wizytówką wsi.

Od roku 2001 Szkoła Podstawowa w Barzkowicach stała się filią naszej placówki obejmującą klasy 0-3.

Dnia 26 maja 2006 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika.

Obecnie w szkole uczą się dzieci z 6 miejscowości: z Pęzina, Krąpiela, Trzebiatowa i z Ulikowa, Barzkowic i Golina.

Dodatkowe informacje