Laboratoria Przyszłości


Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pęzinie przystąpiła do rządowego programu #LaboratoriaPrzyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, których wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). #LaboratoriaPrzyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Obraz z Pixabay

W ramach #LaboratoriumPrzyszłości Szkoła Podstawowa w Pęzinie otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 70000 zł. Dzięki przyznanym środkom możliwy był zakup wyposażenia technicznego oraz pomocy dydaktycznych jak: drukarki 3D oraz laptopy do ich obsługi, mikrokontrolery, lutownice, mikroporty, gimbalstatywaparat fotograficzny z możliwością nagrywaniaprofesjonalne oświetlenie  do nagrywania filmów i robienia zdjęć. Zakupiono również wirtualne laboratorium chemiczne Empiriusz.

Zakup takiego wyposażenia technicznego pomoże w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

#Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania zarówno w trakcie obowiązkowych zajęć edukacyjnych, m.in. informatyki, chemii czy techniki, ale także w ramach zajęć pozalekcyjnych oraz kół zainteresowań.

--------------------------------------------------------------------

Poznajemy nowy sprzęt

W ramach programu rządowego Laboratoria Przyszłości nasza szkoła otrzymała m.in. sprzęt do nagrywania i robienia zdjęć. Uczniowie kl. V jako pierwsi mogli się z nim zapoznać. Pierwsze zetknięcie uczniów z nowym sprzętem wywołało spore emocje. Po zaprezentowaniu i objaśnieniu przeznaczenia poszczególnych elementów zestawu, uczniowie przystąpili do rozpakowania i montowania urządzeń. Oczywiście przed złożeniem sprzętu uczniowie dokładnie zapoznali się z instrukcją obsługi.