Biblioteka szkolna


GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI

PONIEDZIAŁEK       7.30 – 13.20
WTOREK                  7.30 – 13.20
ŚRODA                     7.30 – 13.20
CZWARTEK              7.30 – 13.20
PIĄTEK                     7.30 – 13.20

REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA UCZNIOM SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PĘZINIE PODRĘCZNIKÓW ORAZ MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH I ĆWICZENIOWYCH- zobacz tutaj

--------------------------------------------------------------------------

rok szkolny 2022-23

 

Co roku w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasłem tegorocznych obchodów było: "Czytanie dla globalnego pokoju i harmonii na świecie".

Uczniowie klas starszych czytali młodszym koleżankom i kolegom z oddziału przedszkolnego bajki z różnych stron świata.

 W kl. II A i II B odbyły się zajęcia w oparciu o książkę Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i Niedźwiadek”, która pokazuje, że historia i wojna to nie tylko daty i bitwy, ale także wydarzenia niezwykłe czy frapujące. Książka opisuje w przystępny dla dzieci sposób prawdziwą historię małego niedźwiadka, adoptowanego w Iranie przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Mały niedźwiadek został odkupiony od właściciela, m.in. za konserwy. Przemierzył z żołnierzami cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. Po zakończeniu wojny zamieszkał w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu, gdzie zmarł w 1963 roku. Uczniowie na zajęciach poznali historię niedźwiedzia Wojtka, dowiedzieli się, jaką drogę przeszedł razem z żołnierzami. Wysłuchali też fragmentu książki czytanej przez nauczyciela bibliotekarza. Na zakończenie rozwiązali krzyżówkę i wykonali portret niedźwiadka.