Biblioteka szkolna


GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI

PONIEDZIAŁEK       7.30 – 13.20
WTOREK                  7.30 – 13.20
ŚRODA                     7.30 – 13.20
CZWARTEK              7.30 – 13.20
PIĄTEK                     7.30 – 13.20

REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA UCZNIOM SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PĘZINIE PODRĘCZNIKÓW ORAZ MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH I ĆWICZENIOWYCH- zobacz tutaj

--------------------------------------------------------------------------

rok szkolny 2022-23

 

Co roku w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasłem tegorocznych obchodów było: "Czytanie dla globalnego pokoju i harmonii na świecie".

Uczniowie klas starszych czytali młodszym koleżankom i kolegom z oddziału przedszkolnego bajki z różnych stron świata.

 W kl. II A i II B odbyły się zajęcia w oparciu o książkę Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i Niedźwiadek”, która pokazuje, że historia i wojna to nie tylko daty i bitwy, ale także wydarzenia niezwykłe czy frapujące. Książka opisuje w przystępny dla dzieci sposób prawdziwą historię małego niedźwiadka, adoptowanego w Iranie przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Mały niedźwiadek został odkupiony od właściciela, m.in. za konserwy. Przemierzył z żołnierzami cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. Po zakończeniu wojny zamieszkał w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu, gdzie zmarł w 1963 roku. Uczniowie na zajęciach poznali historię niedźwiedzia Wojtka, dowiedzieli się, jaką drogę przeszedł razem z żołnierzami. Wysłuchali też fragmentu książki czytanej przez nauczyciela bibliotekarza. Na zakończenie rozwiązali krzyżówkę i wykonali portret niedźwiadka.

Dzieci z kl. 0 A odwiedziły bibliotekę szkolną, gdzie obejrzały teatrzyk Kamishibai pt. „O panach Palcach”. Jest to zabawna historia połączona ze świetną zabawą, nauką, rymowanym tekstem i pięknymi ilustracjami. Tekst opowiadania był pretekstem do przeprowadzenia treningu liczenia do dziesięciu. Zaś dzieci z kl. 0 B wysłuchały bajki „Szczęśliwy Książę” czytanej przez nauczyciela bibliotekarza.

W kl. II B odbyły się też zajęcia, na których poruszone zostały uniwersalne wartości- wolność, demokracja, uchodźstwo wojenne oraz empatia i rozwiązywanie konfliktów drogą dialogu na przykładzie książki "Asiunia" Joanny Papuzińskiej, która została wydana w ramach serii "Wojny dorosłych- historie dzieci". Tytułowa bohaterka pięcioletnia Asiunia to dziś profesor dr hab. Joanna Papuzińska, prozaik i poetka, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, która postanowiła zostać pisarką w wieku 17 lat i chętnie dzieli się z czytelnikami opowieściami ze swojego dzieciństwa.

----------------------------------------------

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Czytanie książek ma same zalety:

  • pobudza wyobraźnię
  • uczy koncentracji
  • ułatwia komunikację, rozwija umiejętności społeczne
  • wzbogaca słownictwo, uczy ortografii
  • uczy myślenia
  • pomaga odnieść sukces w szkole
  • jest znakomitą rozrywką

Uczniowie czytający książki z większą swobodą piszą wypracowania, są bardziej kreatywni, ładniej się wypowiadają, mają dużą wiedzę o otaczającym świecie.

W Dniu Czytania na lekcje w kl. VI A i IV A przyniosłam kilkanaście egzemplarzy książek z poezją dla dzieci. Rozdałam je uczniom i poprosiłam, aby każdy z nich wybrał sobie jeden wiersz i przygotował się do jego odczytania na forum klasy. Przypomnieliśmy jeszcze zasady dobrej recytacji oraz zachowania kulturalnego słuchacza/widza i po kilkunastu minutach dzieci były gotowe do prezentacji. Chętnie czytały swoje wiersze, tym bardziej że występy były nagradzane brawami. Uczniowie się nie nudzili: wiersze były krótkie – nie wymagały długiego wytężania uwagi, a także dotyczyły różnych zagadnień – pobudzały zainteresowanie, gotowość poznawania kolejnych utworów. Zajęcia były ciekawe i pozwoliły uczniom na poznanie utworów również mniej znanych autorów.

----------------------------------------

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W grudniu i styczniu w naszej szkole  odbyło się uroczyste Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I B i I A. Dla uczniów  nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Specjalnie na tę okazję zostały przygotowane zajęcia, podczas których uczniowie klas I odgadywali  bajkowe zagadki, sprawdzające ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Był Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Jaś i Małgosia, Kopciuszek oraz wiele innych. Uczniowie poznali też bibliotekę i jej zbiory oraz dowiedzieli się, jak samodzielnie wypożyczać książki.  Pierwszaki dowiedziały się także, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając.

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pana Dyrektora złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

My uczniowie pierwszej klasy,

Uroczyście przyrzekamy,

Że będziemy książki kochać,

Krzywdy zrobić im nie damy 

PRZYRZEKAMY!

 

Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali  pamiątkowe zakładki wykonane przez panią bibliotekarkę, które  będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Potem wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów

Uczniowie otrzymali również z rąk Pana Dyrektora, książkę "Pierwsze abecadło" z wycinanką, ufundowaną w tym roku wszystkim pierwszoklasistom przez Instytut Książki w ramach kampanii " Mała książka-wielki człowiek".

Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie książek. Niech ten świat rozwija Waszą wyobraźnię, ciekawość i umiejętności. 

 https://drive.google.com/drive/folders/1J-ou1F533Cr6vIR2W5D8xfGpsY-vmETA?usp=sharing

  nauczyciel bibliotekarz

-----------------------------------------------------------------------------

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.  W tym roku pod hasłem: „Baśnie i legendy z całego świata”. W naszej szkole, podobnie jak w wielu innych szkołach, miały miejsce różne działania promujące czytanie i bibliotekę.

W ramach Poranków z baśnią i legendą w klasie III A przez cały miesiąc odbywały się spotkania z baśniami z różnych stron świata. I tak uczniowie poznali „Historię jednego kwiatu- baśń z Haiti. Trzecioklasiści  z zainteresowaniem wysłuchali baśni, a następnie kolorowali kwiat orchidei zgodnie z opisem.

Uczniowie poznali również baśń wietnamską pt. „Kryształowe serce”.Wykonali do niej piękne serca złożone z różnokolorowych elementów oraz przeszli sercowy labirynt.

W klasie IV B słuchanie baśni „Historia jednego kwiatu” połączone było z prezentacją dwóch serii czytelniczych „Tomek Łebski” oraz „Hej, Jędrek”. Nauczyciel bibliotekarz zaprezentował wybrane tytuły tych serii, zachęcając uczniów do ich wypożyczania i czytania.

Dla klas VII i VIII we współpracy z nauczycielami plastyki i informatyki, ogłoszony został konkurs plastyczno-informatyczny LOGO DLA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ. Konkurs trwa do kwietnia przyszłego roku.

W ramach zajęć czytelniczych Czytanie na dywanie uczniowie klasy I B przez cały miesiąc słuchali książki „Bezu-Bezu i spółka” G. Kasdepke, czytanej przez nauczyciela biblioteki na zajęciach czytelniczych jak i na przerwach. Pierwszaki z zaciekawieniem słuchali różnych historii z pierwszych lat szkolnych autora książki.

Klasa III A na zajęciach bibliotecznych wysłuchała książki Grzegorza Kasdepki „Bodzio i Pulpet”. Następnie uczniowie mieli za zadanie narysować rower zgodnie z opisem umieszczonym w rozdziale Rower wujka Leona. Dodatkowo wykazali się też znajomością wyposażenia roweru rozwiązując quiz.