Rajd Doliną Krąpieli 2017

28 kwietnia  uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w rajdzie pieszym Doliną Krąpieli.  Rajd został zorganizowany przez panią M.Wiśniewska i panią D.Tracz jako podsumowanie tygodnia ekologicznego. W piątek rano o godzinie 8.30 klasy 3a, 4a i  koło przyrodnicze wyruszyły  spod  szkoły i równym krokiem zmierzały do lasu.

Nasza dolina to piękny ,kręty fragment rzeki Krąpiel o dużym zróżnicowanym terenie. Rzeka wartko płynie w naturalnym korycie.  Na  dnie piaszczysto-kamienistym można zobaczyć w niej dużo  narzutowych głazów . Pani Wiśniewska  zwróciła nam uwagę na wąskie pasy szuwarów  i  ziołorośli rosnących wzdłuż brzegów.

Mogliśmy też obserwować  zbocza doliny , które porośnięte są  bogatą  florą a także stoki o zróżnicowanym nachyleniu. Niekiedy mieliśmy wrażenie ,że jesteśmy w górach.   Zauważyliśmy w czasie marszu, że na tym obszarze przeważają drzewa liściaste takie jak: buki, jesiony, dęby , topole i wierzby. Nasza pani przyrodnik   powiedziała , że na  stosunkowo niewielkim obszarze skupia się tu ogromne bogactwo flory i fauny. Do największych walorów należy urozmaicona rzeźba terenu, rzeka o charakterze górskim, bogactwo florystyczne i naturalny układ roślinności.  W środkowej części doliny pod Ulikowem pani Dorota pokazała nam  dobrze zachowane grodzisko wczesno-średniowieczne, gdzie do dziś zachowały się jego liczne ślady

Po 2 godzinach marszu dotarliśmy na przygotowane przez rodziców ognisko. Nasz rajd zakończy się pieczeniem kiełbasek.  Pogoda nam dopisała, a widoki  nas zachwycały. Czekamy na następny rajd. Ciekawe jak dolina wygląda jesienią? Ale zima ma tez swój urok.

                                                                                                                                                      D.Tracz

Dodatkowe informacje