23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Jest to doroczne  święto  organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa
i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Data wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku. Wystąpił z nim wydawca z Walencji -VicenteClavelAndrés. 23 kwietnia jest w Katalonii świętem narodowym. Obchodzony jest hucznie dzień jej patrona – Świętego Jerzego (SantJordi).

Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

W 1995 r. UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.
Jest to też ważna data w historii światowej literatury : rocznica śmierci Cervantesa, urodzin
i śmierci Szekspira oraz śmierci InciGarcilaso de la Vegi.

Pierwszym krajem, który wprowadził ochronę praw autorskich była Anglia.Pierwsza międzynarodowa konwencja o ochronie praw autorskich dzieł literackich i artystycznych została podpisana 9 września 1886 roku w Bernie. Następnie kilkakrotnie była zmieniana
i uzupełniana. W roku 1952 w Genewie uchwalono Powszechną Konwencję i powołano Międzynarodowy Komitet Praw Autorskich. Konwencja genewska weszła w życie
16 września 1956 roku. Polska przystąpiła do konwencji o przestrzeganiu praw autorskich w 1976 roku. Odtąd w polskich książkach, filmach, płytach, kasetach i innych wydawnictwach umieszczony jest znak zastrzeżenia praw autorskich.

 Zapoznajcie się z ciekawostkami książkowymi, czyli Książka naj…. (najstarsza, największa, najmniejsza, najgrubsza, najdroższa, najpopularniejsza itp.):

 

https://view.genial.ly/5e9c37aab65e370dac7ce380/interactive-image-ciekawostki-ksiazkowe

Dodatkowe informacje