WIWAT MAJ, TRZECI MAJ!

Większość z Was zastanawia się cóż to za święto? Rocznica Uchwalenia Konstytucji.

Cóż to takiego konstytucja? Czy to ważne czy ona jest czy nie?

 Otóż jest bardzo ważne dla państwa by miało konstytucję, czyli zbiór praw i obowiązków jego mieszkańców – obywateli. Obecna konstytucja różni się od tej sprzed 227 lat – jest dopasowana do współczesnych czasów. A jakie zawiera Wasze prawa – czy wiecie?

Tak rozpoczęła się część artystyczna apelu przygotowanego przez klasę VII "a" z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Po wizycie trzech zaborców naszą uroczystość zaszczycił sam król Stanisław August Poniatowski (w tej roli Filip Wieczorek), który podczas konferencji prasowej cierpliwie odpowiadał na pytania dziennikarzy (również zagranicznych).

Król: Posiedzenie sejmu tego pamiętnego dnia przebiegało w podniosłej atmosferze. Po kilku godzinach obrad zaprzysiągłem konstytucję. Olbrzymi entuzjazm ogarnął nie tylko posłów, ale i zgromadzoną publiczność. Z radości posłowie nieśli marszałka Stanisława Małachowskiego na ramionach aż do Katedry św. Jana na nabożeństwo dziękczynne. Powstała wtedy pieśń „Witaj, majowa jutrzenko”...

 Wielu widzów zaskoczyły talenty aktorskie siódmoklasistów, którzy przygotowywali się do występu pod opieką wychowawczyni- p. Renaty Runc

Dodatkowe informacje