Na tropach jesieni

Szkolni przyrodnicy w dniu 12 października 2017 wybrali się na zajęcia edukacyjne do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach.

Przelewicki Ogród Dendrologiczny powita nas pięknym jesiennym słońcem i pobudził wszystkie nasze zmysły. W ogrodzie japońskim zachwyciły nas przebarwione na czerwono klony palmowe, żółte wachlarzykowate liście miłorzębu japońskiego i poczuliśmy przyjemny zapach świątecznych pierników. W taki sposób dał znać o swoim istnieniu jesienią grujecznik japoński (właśnie takie „u”),którego brązowiejące liście wydzielają tę przyjemną woń i stąd potoczna jego nazwa drzewo ciasteczkowe.

W alei drzew polskich spróbowaliśmy kasztanów jadalnych. Dotykaliśmy leciwych już okazów cisa, szorstkiej pałki szerokolistnej, głęboko bruzdowanych i jakby rzeźbionych owoców orzecha szarego i czarnego. Z przyjemnością głaskaliśmyich aksamitne liście, ale ostrożnie dotykaliśmy liści ostrokrzewu.  W oranżerii czyli szklanym ogrodzie podziwialiśmy rośliny egzotyczne- stuletnią oliwkę, drzewo migdałowe z owocami, olbrzymią monsterę oraz zwisające, olbrzymie owoce limonki.

Miłe i ciekawie poprowadzone zajęcia przyrodnicze w terenie  poszerzyły naszą wiedzęo gatunkach rodzimych i aklimatyzowanych. Miłośnicy roślin zakupili drzewka magnolii, miniaturowe świerki, berberysy, ciekawe okazy traw by zasadzić je w swoich ogródkach.

                                                                                                              Maria Wiśniewska

Dodatkowe informacje