Wycieczka do Krakowa 8 – 12 maja.

Po całodniowej podróży, we wtorek od rana, ochoczo ruszyliśmy poznawać piękno naszej dawnej stolicy. I od razu na początek atrakcji moc! Akurat trafiliśmy na ekipę realizującą ujęcia do serialu znanego nam z TV pt.: „19+”. Byliśmy w dzielnicy Kazimierz i zwiedzaliśmy synagogę, czyli żydowską świątynię oraz cmentarz. Następnie Wzgórze Wawelskie: dziedziniec, komnaty królewskie, Katedrę z grobowcami królów i sławnych Polaków, Dzwon Zygmunta oraz zejście do Smoczej Jamy.

Widzieliśmy ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim i wysłuchaliśmy hejnału z jego wieży.  Na koniec dnia zrobiło się trochę naukowo: w Ogrodzie Doświadczeń, pod okiem instruktora, mogliśmy dokonywać różnych doświadczeń i obserwować ciekawe zjawiska fizyczne i przyrodnicze.

Środę rozpoczęliśmy od spaceru i małej wspinaczki na Kopiec Kraka, skąd mogliśmy podziwiać panoramę Krakowa i okolic. Następnie odwiedziliśmy „Wioski świata”, gdzie przenieśliśmy się w świat naszych rówieśników na różnych kontynentach. W Kamienicy Hippolitów mogliśmy z bliska przyglądać się, jak mieszkali i jak wyglądało codzienne życie krakowskich mieszczan. Byliśmy w Muzeum Narodowym, gdzie obcowaliśmy ze sztuką przez duże „S”. Oglądaliśmy w oryginale piękne obrazy ( między innymi „Hołd Pruski” i „Bitwa pod Racławicami” Jana Matejki). Wrażenie niesamowite! Na koniec tego dnia zwiedzaliśmy Sukiennice i bardzo nowoczesne muzeum w jego podziemiach. Czwartek rozpoczął się wizytą w siedzibie Bractwa Kurkowego, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach rycerskich i poznawaliśmy rodzaje broni z XV wieku. Całe czwartkowe popołudnie spędziliśmy głęboko pod ziemią w Kopalni Soli w Bochni. I znowu wrażeń moc! Same atrakcje! Jechaliśmy podziemną kolejką, poznaliśmy sposoby wydobywania soli w dawnych czasach (oczywiście trzeba było sprawdzić, czy aby na pewno ściany są słone), rozegraliśmy mecze w koszykówkę i piłkę nożną w podziemnej sali gimnastycznej. No i w piątek powrót do domu. Było, o czym opowiadać i co wspominać. Kraków to naprawdę jedno z piękniejszych miast w Polsce.

Dodatkowe informacje