Międzynarodowy Dzień Ziemi 2017

To akcja prowadzona corocznie wiosną, której celem jest promowanie postaw ekologicznych. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem naszej  planety. 

W tygodniu ekologicznym w dniach 21.04 do 28.04 podjęliśmy wiele działań proekologicznych przypominających, że jesteśmy częścią tego ekosystemu. Przeprowadziliśmy akcję porządkowania terenu przy naszej szkole, poznaliśmy piękno Doliny Krąpieli na odcinku Pęzino- Ulikowo, uczestniczyliśmy w dwóch konkursach, gdzie uzyskaliśmy bardzo dobre wyniki. Starsi uczniowie Rafał Kowalik i Jakub Wojtyszek w międzyszkolnym konkursie ekologicznym „Woda źródłem życia”, który odbył się w Gimnazjum nr 4 zdobyli II miejsce. Drużyna klas młodszych Julka Ścisłowicz, Sylwek Kłoda i Krystian Pilarski w konkursie „Żyj zdrowo i sportowo” w Strachocinie zajęła również II miejsce.

Tematem przewodnim tygodnia ekologicznego były pszczoły – owady niezwykle pożyteczne, ale bardzo zagrożone przez postęp cywilizacyjny – zanieczyszczenie powietrza, stosowanie chemicznych środków ochrony roślin oraz nasilającą się chorobę pszczół - warrozę.

 

Swoją wiedzę o pszczołach poszerzyliśmy wykonując w klasowych zespołach zadaniowych plakaty informacyjne o życiu społecznym tych owadów, znaczeniu w przyrodzie, produktach pszczelich. Młodsi pisali rymowanki tematyczne oraz wykonywali prace plastyczne. W holu naszej szkoły, była wystawa „Wokół pszczelego ula” na której zgromadzono akcesoria pszczelarskie, prawdziwy ul wyposażony w ramki pszczelarskie,  oraz tradycyjnie był kącik książki przyrodniczej. Tutaj też można było przejawiać swoją aktywność czytając książki i kolorując obrazki.

         Szkolny apel przygotowały klasy Ob i 3a prezentując wierszyki i taniec pszczółek. Świetna aranżacja i wykonanie dziewczynek rozbawiły naszą społeczność szkolną.

Odbyły się też dwie lekcje przybliżające wiedzę o życiu pszczół i tajnikach pszczelarstwa.

                                               Maria Wiśniewska, Dorota Tracz, Małgorzata Wilczyńska

Dodatkowe informacje